Rada Zarządzająca Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) przyjęła podsumowanie działalności za rok 2021.
Polski Komitet Energii Elektrycznej jest stowarzyszeniem sektora elektroenergetycznego, którego działalność koncentruje się na zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem branży energetycznej w nowoczesnej gospodarce rynkowej. PKEE aktywnie angażuje się w działania i projekty, dzięki którym polski sektor elektroenergetyczny może lepiej odpowiadać na wyzwania związane z integracją europejską, zapewniać bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, rozwijać i usprawniać zasady konkurencyjnego rynku, wspomagać działania w obszarze ochrony środowiska, a także stymulować rozwój nowoczesnych technologii.
Dodatkowo, PKEE aktywnie wspiera rozwój polskiej elektroenergetyki, wpływając ekspercko i opiniotwórczo na kształtowanie racjonalnego i sprzyjającego jej rozwojowi otoczenia regulacyjnego, zarówno w Polsce, jak i na forum instytucji Unii Europejskiej. Jest to jedyna organizacja reprezentująca interesy polskiego sektora energetycznego w Unii Przemysłu Elektroenergetycznego – EURELECTRIC. PKEE w Polsce stanowi ważne forum dyskusji o elektroenergetyce, współpracuje z administracją publiczną, chętnie i aktywnie włączając się w publiczne konsultacje projektów aktów prawnych i inicjatyw mających wpływ na funkcjonowanie branży. Siedziba i Biuro Stowarzyszenia mieści się w Warszawie, a w Brukseli działa biuro (przedstawicielstwo) PKEE.
W roku 2021 PKEE przeprowadziło liczne działania w kraju i za granicą pomimo trudności wynikających z trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. PKEE przeprowadziło w minionym roku szereg skutecznych inicjatyw i uczestniczyło w wielu przedsięwzięciach w obszarze regulacji i komunikacji, wyrażając i reprezentując głos polskiego sektora energetycznego w tak istotnych kwestiach jak:
- Europejski Zielony Ład (European Green Deal);
- Pakiet legislacyjny „Fit for 55”;
- Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS);
- Cele i ambicje klimatyczne UE na rok 2030;
- Cel redukcji emisji gazów cieplarnianych na rok 2030;
- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji;
- Fundusz Modernizacyjny;
- Społeczny Fundusz Klimatyczny;
- Zrównoważone finansowanie (sustainable finance);
- Raportowanie niefinansowe;
- Rewizja dyrektywy ETD (w spr. opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej);
- Dalszy rozwój OZE, w tym – rewizja Dyrektywy RED (w spr. energii ze źródeł odnawialnych);
- Efektywność energetyczna, w tym – rewizja dyrektywy EED (w spr. efektywności energetycznej);
- Mechanizm dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO₂ (tzw. CBAM) – ustanowienie granicznego podatku węglowego;
- Ciepłownictwo i kogeneracja;
- Magazynowanie energii;
- Europejskie prawo o klimacie;
- Renovation Wave Strategy;
- Strategia integracji sektorowej UE;
- Strategia wodorowa UE;
- Unijna strategia na rzecz morskiej energii odnawialnej (offshore);
- Transeuropejska sieć energetyczna (Rozporządzenie TEN-E);
- Dyrektywa w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (tzw. AFID);
- Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych;
- Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności UE oraz Fundusz Odbudowy (Next Generation EU);
- Rozporządzenie GBER dot. warunków udzielania pomocy publicznej;
- Kwestia opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej;
- Taryfowanie energii;
- Problem rosnących kosztów wytwarzania energii i wzrostu cen energii dla odbiorców końcowych;
- Wpływ pandemii COVID-19 na sektor energetyczny w Polsce i Europie.
Stowarzyszenie przeprowadziło analizy kolejnych wersji aktów prawnych na poziomie krajowym oraz unijnym oraz przygotowywało propozycje zmian, uwag i komentarzy w brzmieniu procedowanych przepisów w oparciu o postulaty Członków Stowarzyszenia. Uzgodnione w ramach PKEE propozycje rozwiązań legislacyjnych, w części dotyczącej regulacji UE, były również przedstawiane w formie postulatów sektora decydentom i innym interesariuszom na forum krajowym i unijnym, w tym przedstawicielom polskiej administracji, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
Kluczowym z perspektywy sektora energetycznego w Polsce tematem w obszarze regulacji i analiz w 2021 r. był Pakiet legislacyjny „Fit for 55” zaprezentowany przez Komisję Europejską w dniu 14 lipca 2021 r. PKEE dokonało analizy całego Pakietu, brało aktywny udział w konsultacjach dokumentów prowadzonych przez KE oraz w pracach na forum stowarzyszenia Eurelectric – europejskiego, branżowego stowarzyszenia sektora elektroenergetycznego. PKEE opracował też materiały eksperckie w kontekście szans i zagrożeń dla polskiego sektora energetycznego wynikających z procedowanych w ramach Pakietu „Fit for 55” regulacji, wraz z konkretnymi postulatami legislacyjnymi. Materiały te zostały przekazane do szerokiego grona interesariuszy i decydentów.
W 2021 r. PKEE brało udział w opiniowaniu najważniejszych dokumentów strategicznych związanych z sektorem energetycznym oraz projektów legislacyjnych, m.in.:
- Rewizja dyrektywy ETS oraz mechanizmu rezerwy rynkowej (MSR);
- Rewizja dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (REDIII);
- Rewizja dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (EED);
- Rewizja dyrektywy w sprawie opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (ETD);
- Rozporządzenie dotyczące ustanowienia granicznego podatku węglowego (CBAM);
- Rozporządzenie ustanawiające Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF);
- Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych;
- Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD);
- Akt delegowany dotyczący raportowania niefinansowego związanego ze zrównoważonym finansowaniem (taksonomia);
- Rewizja wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska oraz cele związane z energią (EEAG);
- Wytyczne w sprawie pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią (CEEAG);
- Rewizja ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych (GBER);
- Projekt rozporządzenia dotyczącego rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR);
- Europejska Strategia dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej;
- Strategia metanowa UE;
- Zmiana ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii;
- Projekt Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).
W celu szerszego komunikowania i promowania ważnych dla polskiej energetyki rozwiązań i postulatów regulacyjnych – PKEE przygotował w minionym roku sześćdziesiąt pisemnych stanowisk, komunikatów i opinii prezentujących wspólny głos sektora energetycznego w Polsce. Postulaty PKEE były przedstawiane dodatkowo na poziomie europejskim poprzez wkład PKEE w stanowiska EURELECTRIC. PKEE ściśle współpracowało z Eurelectric przy wypracowywaniu 38 stanowisk i uwag zgłaszanych w konsultacjach.
Warto podkreślić, że spośród 82 głównych działań, jakie w 2021 r. PKEE podjęło w obszarze regulacji, analiz i ekspertyz, aż 77 zostało skutecznie przeprowadzonych wyłącznie dzięki własnym zasobom eksperckim i analitycznym PKEE. Stanowi to 94% aktywności w odpowiedzi na główne wyzwania regulacyjne w opisywanym okresie.
Spośród 82 wymienionych głównych aktywności PKEE w obszarze regulacyjnym: 10 stanowiły „uwagi do projektów, udział w konsultacjach, opinie”, 2 – „analizy, raporty”, 14 – „stanowiska, komunikaty PKEE składane bezpośrednio do KE i PE”, 38 – „udział w stanowiskach Eurelectric” i 18 – „inne działania, projekty”. Poza wyżej wymienionymi głównymi działaniami – PKEE prowadziło również bieżące prace analityczne.
Wśród głównych publikacji i artykułów, jakie ukazały się w 2021 r. pod szyldem PKEE, warto wymienić raport specjalny na temat ubóstwa energetycznego, zrealizowany we współpracy z Euractiv.
W roku 2021 PKEE zorganizowało (i współorganizowało) 12 istotnych dla sektora wydarzeń, w tym debaty wysokiego szczebla: na temat funkcjonowania systemu EU ETS zorganizowaną we współpracy z Politico (‘The coming shakeup of the EU Emissions Trading System’),zrealizowaną wspólnie z Euractiv w temacie odnawialnych źródeł energii i nowoczesnych technologii oraz potrzeb finansowych wynikających z procesu transformacji energetyki (‘Hydrogen, Sun, wind: Which ones can make the best contribution to Europe’s energy transformation?’), oraz debatę we współpracy z Energy Post poświęconą kwestii finansowania sprawiedliwej transformacji (‘Fit for 55: financing a successful transition across Europe’). PKEE współpracowało także z Bankiem Światowym przy inicjatywie „Wsparcie dla polskich regionów węglowych w okresie transformacji”. Warto odnotować także kontynuację dobrej współpracy PKEE z Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej w Brukseli.
Na 45 głównych aktywności PKEE w obszarze komunikacji i organizacji wydarzeń w 2021 r. złożyły się m.in.: 23 publikacje (w tym: 16 komunikatów prasowych, 6 artykułów i 1 ekspercki raport specjalny) oraz 12 oficjalnych wydarzeń (zorganizowanych lub współorganizowanych przez PKEE).
Rok 2021 był kolejnym okresem poważnych wyzwań dla sektora energetycznego w Polsce i w całej Europie. Pandemia koronawirusa, rosnące koszty wytwarzania energii elektrycznej, wyzwania legislacyjne i finansowe związane z transformacją energetyki – to tylko niektóre z nich. Polski Komitet Energii Elektrycznej pracował intensywnie, reprezentując polską energetykę na forum krajowym i unijnym.