Polski Komitet Energii Elektrycznej po raz trzeci zorganizował w Poznaniu debatę „ENERGETYKA kocha czyste powietrze”. 27 czerwca w Sali Konferencyjnej Concordia Design eksperci PKEE, władze lokalne, zaproszeni goście i mieszkańcy wzięli udział w debacie na temat zanieczyszczenia powietrza w ich mieście.
Po Grudziądzu i Jaworznie przyszedł czas na stolicę Wielkopolski. Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej aż 36 znajduje się w Polsce. Problem smogu jest szczególnie odczuwalny zimą – poziomy szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5 wielokrotnie przekraczają dopuszczalne poziomy wyznaczone przez normy, utrudniając oddychanie i po prostu stwarzając zagrożenie dla zdrowia. Coraz częściej polskie miasta wyglądają jak te w Chinach – ludzie chodzą po ulicach w maskach, żeby nie wdychać szkodliwych substancji.
Dr Janusz Zyśk Inż. Współautor raportu PKEE „ENERGETYKA kocha czyste powietrze”, podczas poznańskiej debaty zapewniał, że problem smogu wbrew obiegowej opinii nie jest winą przemysłu i energetyki – Od 1990 r. przedsiębiorstwa energetyczne zmniejszyły emisje zanieczyszczeń o około 80%. Stosowane obecnie filtry zapewniają minimalne zanieczyszczenie kominów elektrowni. Obecność pyłu PM 10 i PM 2,5 oraz benzopirenu w powietrzu jest wynikiem przede wszystkim niskiej emisji spalin. Większość szkodliwych substancji jest emitowana przez gospodarstwa domowe . Pan Zyśk dodał, że niski poziom emisji również stanowi największe zagrożenie dla zdrowia.
W dyskusji udział wzięli: Tomasz Kosiński – Zastępca Dyrektora Biura PKEE w Warszawie, Sławomir Krenczyk – Dyrektor Departamentu PR i Komunikacji ENEA SA, Danuta Krysiak – Departament Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Hanna Grunt – Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania Filip Rdesiński – Prezes Polskiego Radia Poznań, Maciej Lum – Kierownik Zespołu Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lokalne media, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy Poznań.
Dyskutanci wielokrotnie wskazywali, że niska emisja kominowa to nie tylko efekt samych czynników ekonomicznych. Często zamożni ludzie, których łatwo stać na ogrzewanie swoich domów wysokiej jakości paliwami, spalają odpady w swoich piecach. Dlatego, jak podkreśla Hanna Grunt z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, bardzo ważne jest ciągłe podnoszenie świadomości społecznej – Naszym najważniejszym zadaniem jest przede wszystkim edukacja, edukacja i edukacja. Niestosowanie paliw dobrej jakości to nie tylko skutek biedy, ale często ignorancji – powiedziała.
Debaty organizowane przez PKEE to także zawsze okazja do zaprezentowania rozwiązań antysmogowych, jakie oferują firmy energetyczne. Sławomir Krenczyk z Grupy Enea SA omówił m.in. ofertę ciepłowniczą szytą na miarę z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań i inteligentnych technologii – Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, dlatego ważne są dla nas aspekty środowiskowe i poprawa jakości powietrza. Pragniemy kształtować świadomość naszych klientów w zakresie ochrony środowiska i walki ze smogiem. W naszej ofercie znajdują się takie produkty jak Enea Eco, które stanowią ciekawą alternatywę dla tych, którzy chcą zacząć ogrzewać swoje domy energią elektryczną lub na noc ładować pojazdy elektryczne – podkreślił przedstawiciel ENEA SA
Debata cieszyła się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności – Nasze debaty organizujemy dla ludzi, dla mieszkańców. Zawsze cieszymy się, gdy publiczność z publiczności zadaje nam pytania i dzieli się z nami swoimi obawami, tak jak to było w Poznaniu. Jako Polski Związek Energii Elektrycznej upowszechniamy rzetelną wiedzę, informacje i wyniki badań, ale skuteczna walka o czystsze powietrze wymaga zaangażowania i współpracy społeczeństwa, stąd nasze debaty odbywały się na szczeblu regionalnym – podsumował spotkanie Tomasz Kosiński, wicedyrektor Biura PKEE w Warszawie.
Kolejna debata regionalna kampanii „ENERGETYKA kocha czyste powietrze” odbędzie się za kilka tygodni w innym polskim mieście.