Sprawiedliwa transformacja energetyczna w Polsce – wizyta studyjna europosłów

Sprawiedliwa transformacja energetyczna – pod takim hasłem Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) we współpracy z Danish Energy Association zorganizował wizytę studyjną polskich i duńskich członków Parlamentu Europejskiego w Elektrowni i Kopalni Bełchatów oraz na Górze Kamieńsk.

Celem odbywającego się w dniach 17 i 18 października 2019 r. wyjazdu była prezentacja zmian zachodzących w polskim sektorze energetycznym. Otwierający wizytę Henryk Baranowski, prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i PGE Polskiej Grupy Energetycznej wskazał, że transformacja sektora energetycznego to proces złożony, który wymaga współpracy i wymiany dobrych praktyk między państwami. – W ramach toczącej się dyskusji budujemy szeroką koalicję sektora energetycznego, regionów górniczych w okresie transformacji oraz instytucji rządowych i unijnych. Najważniejsze jest współdziałanie na rzecz solidarnego dialogu połączonego z finansowaniem inwestycji energetycznych, uwzględnieniem kosztów społecznych, a także zmian zachodzących w całej gospodarce – wyjaśnił. – Dlatego też jako PKEE podejmujemy szereg działań mających na celu wyeksponowanie polskiego stanowiska w sprawie strategii długoterminowej do roku 2050. Wszystko po to, aby transformacja sektora polskiego energetycznego była efektywna zarówno ekonomicznie, jak i społecznie – dodał. 

W czasie pobytu w Polsce, duńscy europosłowie mieli okazję zdobyć informacje, jak zmienia się sektor energetyczny, a także jak ważną rolę w branży pełni implementowanie innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego zapoznali się z rozwiązaniami stosowanymi w Elektrowni i Kopalni Bełchatów oraz Parku Wiatrowym Kamieńsk. – Podczas tego typu wizyt nasi goście bezpośrednio mogą się przekonać, jak radzimy sobie z wyzwaniami, przed którym stoi nasza branża i jak się rozwija. Jesteśmy częścią Grupy PGE, która jest liderem transformacji energetycznej w kraju. Podejmujemy liczne inicjatywy, które prowadzą nas do nowoczesnej gospodarki niskoemisyjnej. Korzystamy z najnowszych osiągnięć naukowo-technicznych, nie zapominając przy tym o zasadach, wartościach i celach, które gwarantują nam zrównoważony rozwój. Międzynarodowa współpraca jest dla nas szansą na zdobycie kolejnych doświadczeń i umiejętności, które będą napędzać naszą energetyczną przyszłość – podkreślił Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.  

Druga część delegacji odbędzie się już na początku przyszłego roku w Danii. Dzięki takiemu rozwiązaniu, europosłowie zyskają kompleksowe spojrzenie na branżę energetyczną w obu krajach. 

Do pobrania: