Pracownicy wszystkich polskich sektorów energetycznych uhonorowani z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Jubileusz odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała okazja do podkreślenia roli osób, które z zaangażowaniem, profesjonalizmem i ogromną wiedzą przekazywaną często z pokolenia na pokolenie, dbają o bezpieczeństwo, rozwój i niezależność naszego kraju. Ich służba związana z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii została uhonorowana 27 września podczas uroczystości “Polska energia w 100-lecie Niepodległości”.

Uroczystość “Polska energia w 100-lecie Niepodległości” to wyjątkowe wydarzenie – po raz pierwszy przedstawiciele wszystkich sektorów związanych z wydobyciem, dystrybucją i przesyłem energii zgromadzili się w jednym miejscu, aby uhonorować pracę ludzi, profesjonalistów, którzy niezmiennie od wielu lat przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki. Dziś spotykają się ludzie, którym wszyscy zawdzięczamy przede wszystkim to, że mamy stabilny dostęp do energii elektrycznej i ciepła. Zgromadzeni z nami przedstawiciele całego sektora codzienną służbą dbają o nas i nasze bezpieczeństwo energetyczne – mówił o uroczystości Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

Polski sektor energii powstał od podstaw 100 lat temu. Od samego początku jego największym kapitałem byli ludzie. Podobnie w dzisiejszych czasach, pracownicy sektora energii i paliw, często z narażeniem zdrowia, zapewniają jakość życia społeczeństwu i rozwój gospodarki, od małych i średnich przedsiębiorstw po ogromne fabryki czy zakłady produkcyjne.

Uroczystość “Polska energia w 100-lecie Niepodległości” zorganizowana została pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, Ministra Energii, Marszałków Sejmu oraz Senatu przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Gośćmi wydarzenia byli Marszałek Sejmu Pan Marek Kuchciński, Minister Energii Pan Krzysztof Tchórzewski, pracownicy i przedstawiciele branż związanych z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii do polskich domów, miejsc pracy, środków komunikacji. Wybitni pracownicy sektora otrzymali państwowe odznaczenia w uznaniu szczególnych zasług, nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Minister Krzysztof Tchórzewski wręczył z kolei odznaczenia resortowe “Za zasługi dla rozwoju energetyki”, “Zasłużony dla górnictwa” i “Zasłużony dla przemysłu naftowego i gazowniczego”.

Wydarzenie było również okazją do dyskusji na temat edukacji w energetyce. Szkolenie przyszłych pracowników jest jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stoi branża. Nieprzypadkowo wydarzenie odbyło się na terenie Politechniki Warszawskiej – miejsca zwanego wylęgarnią profesjonalistów, która szkoli przyszłe pokolenia specjalistów odpowiedzialnych za rozwój polskiej i europejskiej energetyki. Oprócz programów nauczania dla studentów i absolwentów uczelni, bardzo ważne jest również rozwijanie skutecznych metod przekazywania specjalistycznej wiedzy branżowej już na wcześniejszych etapach kształcenia.

W uroczystości wzięło udział ponad 500 osób. Najważniejszymi gośćmi wydarzenia byli pracownicy sektora energii, uhonorowani za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie w pracę. Wśród obecnych nie zabrakło przedstawicieli rządu oraz największych polskich spółek skupionych w PKEE – PGE, Tauron, Enea., Energa oraz Gaz-System, PSE, PGNiG, Orlen, Lotos, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, Jastrzębska Spółka Węglowa, Polska Grupa Górnicza, Węglokoks, KGHM, Grupa Azoty S.A. Podobne wydarzenie planowane jest w kolejnych latach.

Do pobrania: