PKEE na Power Summit

Omówienie zagadnień dotyczących przyszłości europejskiego sektora energetycznego było głównym celem Power Summit zorganizowanego przez Eurelectric. Spotkanie, w którym uczestniczyli urzędnicy Unii Europejskiej, przedstawiciele think tanków oraz europejskich przedsiębiorstw energetycznych odbyło się w dniach 25-28 maja 2021 roku. W ciągu 4 dni Power Summit śledziło 8 500 gości z 58 krajów. Wśród firm wspierających wydarzenie znalazł się Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE).

Integracja sektorowa – synergie na horyzoncie

Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński otworzył sesję plenarną Power Summit na temat integracji sektorowej przedstawiając w bardzo prosty sposób okazje i problemy związane z wdrażaniem tych rozwiązań – Występuje ogromny potencjał zmniejszenia przez elektryfikację emisji w szeregu sektorów, ale musimy zadbać o to, by energia była tania, celem uniknięcia ubóstwa energetycznego czy zaburzenia konkurencyjności – powiedział. Integracja sektorów energetycznych nie jest obecnie wyłącznie kwestią polityczną, a staje się rzeczywistością. Wskazuje na to chociażby fakt, iż wszyscy uczestnicy debaty przedstawili przykłady integracji sektorowej w ramach szeregu projektów prowadzonych w całej Europie.

Jak wskazywali mówcy, w integracji sektorów przede wszystkim chodzi o maksymalizację potencjału dekarbonizacyjnego każdego sektora gospodarki, w największym stopniu napędzanego wzrastającym udziałem energetyki odnawialnej. Prelegenci podkreślali, ponadto że żaden sektor nie może oczekiwać specjalnych przywilejów; emitowanie CO2 nie będzie już wchodziło w rachubę i wszystkie sektory będą musiały przyśpieszać swoje transformacje.

Integrowanie sektorów oznacza też pobudzanie synergii, zarówno technicznych, jak i ekonomicznych. Co więcej, synergie już istnieją. Pojazdy elektryczne będą nie tylko dobrami, ale także usługami. Popularyzacja tych aut będzie miały znaczący wpływ na poprawę jakości powietrza oraz na  uelastycznienie pracy systemu energetycznego. Jednocześnie w Europie pracuje już 14.8 miliona pomp ciepła przyczyniających się do ograniczania emisji przez budynki i zmniejszania rachunków płaconych za energię przez konsumentów. Jak wskazywali uczestnicy debaty, nadchodzący pakiet „Fit-for 55” powinien przekształcić ambicje ograniczenia emisji w solidne ramy regulacyjne, pozwalając na osiąganie korzyści także poza wąskimi obszarami.

Doświadczenia polskiego sektora energetycznego podczas debaty prezentował Paweł Strączyński, prezes TAURON oraz członek Rady Zarządzającej PKEE.

Offshore – nowy pionier

W ostatnim dniu Power Summit, Eurelectric zgromadził na wspólnym spotkaniu czołowych decydentów politycznych, kadrę kierowniczą wyższego szczebla, europejskie stowarzyszenia i liderów opinii. Uczestnicy debaty dyskutowali na temat przyszłości morskiej energetyki wiatrowej. Celem spotkania było omówienie ambicji UE w tym obszarze i głównych barier na drodze do ich osiągnięcia. Debata była przeprowadzona według reguły Chatham House, by zachęcić do nieskrępowanej i żywej wymiany zdań.

W dyskusji stanowisko polskiego sektora energetycznego przedstawił Paweł Cioch, wiceprezes PGE oraz członek Rady Zarządzającej PKEE.

Dowiedz się więcej:

Strona wydarzenia: https://powersummit2021.eurelectric.org/

Zakładka PKEE: https://powersummit2021.eurelectric.org/exhibitor-village/pkee/ 

Wideo z debaty Sector integration – common future, shared challenges, new synergies: https://www.youtube.com/watch?v=3nmghDqJKo4

BiznesAlert – Strączyński: Powinniśmy korzystać ze wszystkich technologii, które przyczynią się do osiągnięcia celów klimatycznych https://biznesalert.pl/straczynski-tauron-pkee-powersummit/

Przyszłość rynku energii w Polsce. Rosnąca rola konsumenta w energetyce

21 września, 2021

Polska nie uniknie uwolnienia taryf energii elektrycznej. Wprowadzenie dodatku energetycznego sposobem na ochronę odbiorców wrażliwych

20 sierpnia, 2021

Polski Komitet Energii Elektrycznej o pakiecie „Fit for 55”

14 lipca, 2021

PKEE na Power Summit

28 maja, 2021

Debata Energy Post i PKEE – „Pakiet Fit for 55%: finansowanie udanej transformacji w Europie”

18 maja, 2021

Debata Politico i PKEE: Nadchodzące przetasowanie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji

20 kwietnia, 2021

Wodór, słońce, wiatr: które z technologii przyczynią się do transformacji energetycznej Europy

16 marca, 2021

Inwestycje w rozwój sieci elektroenergetycznych zaowocują utworzeniem 500 000 miejsc pracy

14 stycznia, 2021

Debata PKEE i Energy Post: Rola energii słonecznej w sprawiedliwej transformacji energetycznej

15 grudnia, 2020

Debata EEF i PKEE – Energia z morza, co może wnieść morska energetyka wiatrowa?

10 grudnia, 2020

Przyszły miks energetyczny Europy: Jakie role odegrają w nim poszczególne technologie?

3 grudnia, 2020

Stanowisko PKEE ws. raportu Instrat i ClientEarth “Monopol węglowy z problemami. Analiza restrukturyzacji polskiego sektora energetycznego”

25 listopada, 2020