PKEE na Enlit 2024

Dyskusje dotyczące szeroko rozumianej transformacji energetycznej były tematem przewodnim konferencji Enlit 2024. Wydarzenie, w którym udział wzięli przedstawiciele szeroko rozumianego sektora energetycznego, odbyło się w dniach 22-24 października 2024 r. w Mediolanie. Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) podczas debat i licznych spotkań bilateralnych reprezentowali Michał Orłowski wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju w TAURON oraz Paweł Wróbel dyrektor PKEE.

Magazynowanie energii w transformacji energetycznej

Podczas sesji “BESS in the Energy Transition” odbywającej się w ramach konferencji #Enlit2024, Michał Orłowski Wiceprezes Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju w TAURON przypomniał, że w nadchodzących latach magazynowanie energii będzie kluczowym kierunkiem strategicznym, co znajduje odzwierciedlenie w polityce i legislacji UE. Dodał, że Tauron planuje być częścią tego trendu.

Kolejnym elementem, na który zwrócił uwagę prezes Orłowski, był fakt, choć podstawą rozwoju magazynowania powinien być rynek energii, rynek ten czasami jest niedoskonały. Dlatego też może pojawić się potrzeba implementacji uzupełniających mechanizmów inwestycyjnych wspierających elastyczność systemu energetycznego. „Obecnie, pomimo proenergetycznego podejścia do magazynowania energii, mocno odzwierciedlonego w regulacjach, nadal brakuje nam systemów wsparcia oraz dedykowanych, odrębnych funduszy wspierających technologie magazynowania energii, jak również jasnych ram finansowania inwestycji w tym zakresie” – podkreślił.

Prezes Orłowski zapewnił także, że Tauron jako firma z ambitną strategią rozwoju, planuje znacząco zwiększyć moc odnawialnych źródeł energii, co w jego opinii jest nierozerwalnie związane z rozwojem magazynów energii. „Nie ma dobrze funkcjonującego systemu energetycznego opartego na OZE bez dobrze rozwiniętych magazynów energii” – wyjaśnił.

Rola dyspozycyjnych mocy w procesie transformacji energetycznej

Paweł Wróbel, dyrektor PKEE podczas debaty “Dispatchable power for a successful energy transition” w trakcie konferencji #Enlit2024 odnosząc się do wskazania kluczowej technologii magazynowania podkreślił rolę neutralności technologicznej, której znaczenie ewoluuje w kontekście wyzwań stojących przed sektorem energetycznym. „Neutralność technologiczna oznacza konieczność nieograniczania szerokiego katalogu efektywnych kosztowo rozwiązań technologicznych. Dotyczy także przesyłu czy magazynowania energii. Tym bardziej, że rozwój dużych inwestycji takich jak np. offshore, często oznacza konieczność dostarczenia energii na duże odległości. Tak jest już w przypadku Szkocji, tak będzie również w przypadku Polski, gdy duża część wytwarzania energii będzie na północy kraju, a konsumpcja pozostanie w centrum i na południu” – powiedział.

Dyrektor Wróbel zauważył również, że w Europie rośnie zarówno rola, jak i otwarcie Komisji Europejskiej dla rynków mocy na co wskazuje zrewidowana unijna legislacja nt. rynku energii elektrycznej. Wszyscy eksperci w debacie zgodzili się, że choć nie jest to mechanizm doskonały to obecnie nie istnieje lepsze rozwiązanie. Rola rynków mocy zwiększyła się w ostatnich latach w kontekście konieczności zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii. Paneliści wskazali, że w zakresie najbardziej efektywnego rynku mocy konieczne jest zapewnienie sygnałów dla rozwoju inwestycji w nowe źródła i nowoczesne usługi.

Szef PKEE podkreślił, że temat transformacji energetycznej i koniecznych inwestycji należy traktować w sposób kompleksowy, zapewniający spójny rozwój. Dotychczas dominował nacisk na dekarbonizację wytwarzania, teraz trzeba również stopniu skupić się na rozwoju sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, które są zidentyfikowane jako główne „wąskie gardło” transformacji, a także na technologiach magazynowania czy technologiach i usługach zapewniających elastyczność systemu.